Polski frontend

FSGeek blog

Podsumowanie 2019 i plany na 2020

To już prawie tradycja, że w ostatnim poście w roku tworzę krótkie podsumowanie mijającego roku i snuję plany na przyszły rok. Jak więc wyszedł mi ten rok na blogu i jakie są plany na przyszły?

Rok 2019 na blogu

Tak jak pisałem w zeszłorocznym podsumowaniu w tym roku skupiłem się na języku JavaScript(oraz Typescript) i myślę, że mi się to udało. Przez 12 miesięcy udało mi się napisać 31 postów co jest dla mnie naprawdę dobrym wynikiem, który zamierzam oczywiście poprawić. Jakie posty wyszły w tym roku:

ES2020 - co nowego nas czeka? Quokka - szybkie prototypy w twoim edytorze Typecript 3.7 - Optional Chaining i Nullish Coalescing ConFrontJS 2019 - konkurs Typescript - any vs unknown Firebase - backend dla frontendu Czy NodeGUI jest następcą Electrona? Koa.js - obsługa błędów Koa.js - middlewares Koa.js - pierwsze kroki Bądź produktywny - testy w Postmanie Bądź produktywny - podstawy Postmana Jak uczyć się programowania? Upload plików w aplikacji Kto jest kim, czyli role w WebDevelopmencie Podstawy aplikacji webowych - SOP i CORS Podstawy aplikacji webowych - HTTP response status codes Czym są Web Components? Grafika 3D w przeglądarce - WebGL Budowanie aplikacji w Electronie Komunikacja między widokiem a głównym wątkiem w Electronie Electron - czyli JavaScript w aplikacjach desktopowych Wysyłanie maili w NodeJs - Nodemailer Jak mockować dane na frontendzie? AssemblyScript czyli WebAssembly dla programistów Typescripta Worker Threads w Node.js Asynchroniczność w JavaScript Testowanie w JavaScript - Mocha i Chai Co to jest Headless CMS? Podsumowanie 2018 i plany na 2019 Github Actions - konfiguracja i własne obrazy

Liczba oraz tematyka postów przełożyła się na ilość użytkowników na blogu, których było prawie o 100% więcej niż w poprzednim roku i wyniosła prawie 33 tys. Dodatkowo zwiększyła się liczba odsłon do liczby prawie 61 tys. Wzrost liczby czytelników widzę również na fanpage’u - liczba polubień strony wzrosła o 141 osób natomiast liczba obserwujących o 164 osoby. To właściwie wasza zasługa więc bardzo dziękuję za każdy lajk czy udostępnienie moich postów.

Na sam koniec muszę jeszcze wspomnieć o miłej niespodziance jaka mnie spotkała czyli okazji by pod koniec roku być patronem medialnym dla konferencji ConFrontJs 2019.

Plany na 2020

W tym roku chcę się ciągle skupić na tematyce związanej z JavaScript i TypeScript na blogu. Jestem pewien, że będzie tam wiele interesujących tematów o których mogę pisać. Dodatkowo w drugiej połowie roku mam zaplanowane odświeżenie wyglądu stronu i zabranie się bardziej poważnie za identyfikację graficzną strony jak i fanpage’ów. Oczywiście ciągle priorytetem będzie dla mnie pisanie ciekawych artykułów. Mam również zamiar trochę więcej pisać na tematy miękkie i związane ogólnie z programowaniem niż konkretnie z językiem. Zobaczymy co z tego wyjdzie a póki co życzę wam udanego Nowego Roku. A wy macie jakieś plany noworoczne związane z programowaniem? Jakiś nowy język, technika a może nauczenie się wszystkich wzorców projektowych?